Justine B.
Yelp
There is a cashier here who is so clueless that it's frustrating and mind blowing all at once. Today, was my second time dealing with her cluelessness and I'm astounded.
Episode 1: green and yellow squash were on sale for the same price, say $2.99 per lb. As such, I placed both my green and yellow squash in the same produce bag. When I got to the register, I informed this cashier that the diff colored squash were on sale for the same price. She then proceeds to ring the single bag of produce up under the code for green squash, then rings the same bag up as yellow squash; IE she rang ONE bag of produce up TWICE so that I would've been paying double for a single bag. I'm shocked that a cashier who deals with money has done this, but she was young so I explained to her that since the squash were on sale for the same price, she only needed to ring the squash up once. Do you know this girl went back and forth me telling me that the same bag of produce had to be rung up twice to account for the different colors?! Mind blown. I finally convinced her to realize the error of her ways after about 2-3 mins, which is a long time to discuss a simple checkout issue.
Episode 2: today, I grab a package of chicken salad which is prepared in house. Apparently, the package I picked up didn't have a barcode label on it with the price, so the cashier went over to look at the price. She came back and rang the item up at $10.99. I asked her if the item itself was $10.99 or if it sold for $10.99/lb since it's a deli item. She stated that it was $10.99 flat, which I know to be false, so I asked her to go double check. She came back and confirmed that the item was $10.99 per lb and proceeded to place the item in the bagging area-- without weighing it to determine the actual price! Unreal. I then instructed her that she'd need to weigh it to get the exact dollar amount. She then argued with me saying that she didn't have a scale at to weigh it (though the register has a produce scale built in), and seemingly implied that I'd just need to pay $10.99. Another cashier saw what was happening and chimed in, picked up the item, and said "oh yeah, this will be about $10.99 bc this is about a pound"... WHAT? This isn't rocket science. If something is sold by the pound, WEIGH IT! I don't care how much you think it weighs. This was extremely annoying so I told the cashier to forget it and take the chicken salad off altogether. She then voided the entire purchase and rang everything up again and nearly threw my receipt at me.
Please train your staff better bc this cashier seems legitimately clueless. The examples above are situations that have simple solutions, yet she couldn't figure them out.
Side note: Balducci's is cool, but overpriced. It's way more expensive than Whole Foods, which is expensive, yet its selection isn't any more gourmet.