Dawn C.
Yelp
Wow. I can't believe they're getting away with this!
$5.75 for a "medium" bowl of poorly cooked rice, a bit of canned corn and olives, and 3 very thinly sliced pieces of avocado? Here's my advice:
1. Save $75 or so, buy a large size of their Yumm sauce, a bag of rice, 2-3 cans of your favorite veggies (beans, corn, olives), some salsa, and a fresh tomato/avocado once in awhile and you can make this in your dorms/homes at will.
2. If you're in a pinch, walk approximately one block further toward downtown, cross the street and eat lunch at cafe arirang. You'll pay $1 more, but you will be served more food than you may be able to eat in a single sitting AND it will be actual food, touched by human hands.
Now don't get me wrong, I used to be a big fan of the Yumm. However, it had been a few years (3 maybe?) since I'd been back. Wow. New location = poorer service and ingredient. I ordered my old fave today, the Chilean Zucchini Yumm, and found 2 1/2 (yes, I counted) quarter moon slices of zucchini. Geez out. Tables weren't wiped, counter staff seemed manic, all that and it wasn't even busy. Guess I was the last to know.
And, if you're still reading, you may be interested that all this "quality food" takes place under the guise of their "triple bottom line," which is: equal emphasis on social, environmental and economic goals. Hmmm....way to jump on the bandwagon as you franchise, folks. Sorry, but this is yet another example of carbonated environmentalism. I ain't buying it.