Francisca W.
Yelp
school vacation week, Friday lunch time.
came in with a toddler, meeting a friend who had just arrived. upbeat manager and a couple staff members were unloading something at front door, but didn't forget us on our way in, directing us to where my friend was. attentive enough to think my friend who asked for a high chair was the company expecting us. great start!
our server James was also very friendly and upbeat; chatted a bit beyond taking orders, very personable. express lunch menu - if i saw correctly, since i was quite distracted - promises ready in 10 min; it was delivered.
the "unlimited soup" option has an exception to the rule: if you want French onion, you have to order it (for the cheese, i gather). and bc of that, you get only one bowl, not unlimited supply. other ones that are out in the self-served cauldrons, you're welcome to knock yourself out. i just wish that James had disclosed that insider tip, so it doesn't sound scammy to me. unless my friend had told him that we are repeat customers, so he assumed we'd know. still a fair game overall, though how one can eat more than two bowls in a sitting still escapes me.
choosing between the turkey bacon avo and chicken pesto sandwiches; decided on the latter. James repeated the order and got the right stuff, but he kept telling me that it's the turkey bacon, once when it was brought out, again on the takeout box (see pic). not a big deal at all, just comedic, like he's trying to mess with me or something LOL. (j/k, i know he's not doing it on purpose.) but the labeling on doggy bags is a really nice touch; especially unexpected from a chain.
the kids meal offerings, on the other hand, were disappointing. in the time and day where child obesity is an epidemic, popular big chains like Unos should bring it upon themselves to promote healthy eating habits. not only they charge you $4.99 for things like Kraft mac & cheese (blech), and cheesy bread at 890 calories a pop (appreciate the full disclosure, though), adding a side -veggies or fruit - would be $1.99 extra. i understand the caveat of eating out, but doesn't mean i have to be cool with this practice. it would be more sensible to price the kids meal at $5.49, even $5.99, with one veggie or fruit included. on a good day, i could get a pound of grapes or two pounds of broccoli for $2. it shouldn't hurt the overhead too much by including a handful in a meal.
overall, still a great meal with great service. manager (Carl?) had said upon our entrance that kids meal were free the entire week of vacation, but it appeared on the bill and i had forgotten about it until my friend reminded me. at that point, the table-top device already went to a point of no turn with processing payment. device got stuck in that stage; manager had to charge my card manually. couldn't fill out that survey, so i'm putting my words in here.
keep it up, Unos!